Technologia rozszerzonej rzeczywistości (AR) ostatnimi czasy zdobywa coraz więcej uznania w branży budowlanej. Stanowi narzędzie, które pomaga w lepszym planowaniu, projektowaniu i realizacji projektów. Pozwala na wykorzystanie rzeczywistych obiektów i otoczenia jako tła dla wirtualnych modeli i informacji. Dzięki niej możliwe staje się lepsze zrozumienie całego projektu, a także skuteczniejsze koordynowanie nim. Nie bez powodu więc AR uznaje się za prawdziwy przełom w rewolucji budownictwa
Czym jest rzeczywistość rozszerzona?
Rzeczywistość rozszerzona to technologia, która nakłada informacje cyfrowe na obiekty lub przestrzenie ze świata rzeczywistego. Wykorzystuje kamery, sensory i algorytmy, aby łączyć realny obraz z wirtualnymi elementami, takimi jak modele 3D, teksty, animacje czy dźwięki. Dzięki temu użytkownicy mogą widzieć i interagować z nimi w ich naturalnym otoczeniu.
Rzeczywistość rozszerzona jest odmianą rzeczywistości wirtualnej (VR), z tym, że nie zanurza się ona całkowicie w pozornym świecie, ale nakłada wirtualne elementy na prawdziwy obraz. AR może być stosowana do różnych celów, w tym do szkoleń, wizualizacji i komunikacji. W branży budowlanej wykorzystuje się ją do usprawnienia działań i poprawy bezpieczeństwa na placach budowy.
Korzyści z zastosowania technologii AR
Jedną z podstawowych zalet AR w budownictwie jest możliwość szybkiego wyświetlania informacji cyfrowych w czasie rzeczywistym na prawdziwych obiektach lub przestrzeniach. Przykładowo, inżynierowie używają zestawu słuchawkowego AR do oglądania modeli 3D budynków przed ich wybudowaniem. Narzędzie to pozwala im również na kontrolę nowej konstrukcji bez konieczności wchodzenia na plac budowy. Rzeczywistość rozszerzona pomaga zaoszczędzić czas i pieniądze, ponieważ dzięki niej specjaliści budowlani są w stanie dostrzec potencjalne problemy, zanim pojawią się one w rzeczywistości. Dzięki AR można także zidentyfikować obszary, które wymagają poprawy bez konieczności fizycznego wejścia na teren budowy.
Ponadto technologia rozszerzonej rzeczywistości może być również wykorzystywana jako narzędzie do zapewnienia bezpieczeństwa na placu budowy. Używając zestawów słuchawkowych AR podczas inspekcji, inżynierowie mogą trzymać się z dala od niebezpiecznych miejsc, a jednocześnie potrafią zidentyfikować potencjalne zagrożenia lub wady konstrukcji. Nie tylko oszczędza to czas, ale również niweluje ryzyko jakiegokolwiek narażenia pracowników na niebezpieczeństwa podczas wykonywania swoich obowiązków.
Zdolność do szybkiego wyświetlania informacji cyfrowych w czasie rzeczywistym czyni technologię rozszerzonej rzeczywistości nieocenionym narzędziem usprawniającym działania i zapewniającym bezpieczeństwo na placu budowy. Nasza firma korzysta wyłącznie z najnowszych i najskuteczniejszych rozwiązań technologicznych, zapewniając realizowanym przez nas projektom niebywałą trwałość i solidność. Historia naszej działalności sięga lat 90. Długie funkcjonowanie na rynku pozwoliło nam precyzyjnie poznać jego specyfikę, a także znaleźć najlepsze i najbardziej satysfakcjonujące dla Klientów metody działania. Postaw na doświadczenie – postaw na Wibrę!