Modelowanie 3D w budownictwie

 

Budownictwo to dział gospodarki, który stale mierzy się z rosnącymi wymaganiami i oczekiwaniami. Nieustanne podążanie za nowinkami technicznymi równoważone musi być latami doświadczeń, dokładnymi obliczeniami i precyzją wykonania, co odpowiednio razem połączone da zadowalający efekt. Jako firma działająca na rynku od ponad 30 lat jesteśmy świadomi odpowiedzialności, jaką przyjmujemy na siebie podczas realizacji projektów, dlatego wykorzystujemy tylko sprawdzone, ale i nowoczesne metody projektowania. Jedną z nich niewątpliwie jest modelowanie 3D, które znalazło w budownictwie szerokie zastosowanie.

Zastosowanie modeli 3D w budownictwie

Modelowanie 3D w budownictwie to proces polegający na tworzeniu wirtualnych reprezentacji budynków i struktur fizycznych przy użyciu specjalistycznego oprogramowania. Dzięki zastosowaniu technologii 3D wygenerowane modele posiadają parametr głębokości niedostępny przy wykorzystaniu tradycyjnej technologii modelowania dwuwymiarowego. Wykorzystując modele 3D w budownictwie, można zobaczyć, jak dany budynek będzie prezentował się w finalnej wersji przy zastosowaniu rozwiązań zakładanych w fazie projektu. Pozwala to na wczesne wykrycie ewentualnych błędów i zagrożeń oraz ich korektę jeszcze przed fizycznym procesem powstania danej inwestycji.

Technologie umożliwiające Modelowanie 3D w budownictwie gwarantują, że wszystkie osoby zaangażowane w projekt zyskują bieżący dostęp do aktualnych danych. Daje to możliwość koordynowania pracy specjalistów z różnych dziedzin na poziomie niedostępnym przy zastosowaniu innych metod. Modele 3D pozwalają również na przeprowadzanie różnego rodzaju szczegółowych symulacji i analiz dotyczących takich kwestii jak oświetlenie, przepływ powietrza, efektywność energetyczna budynku. Tego typu rozwiązania w budownictwie to przekładają się na dokładniejsze planowanie oraz optymalizację kosztów inwestycji niemal do zera eliminując możliwość powstania poważnych wad budowlanych.

Technologia BIM

Stosując modelowanie 3D w budownictwie, wykorzystujemy programy oparte na tworzeniu projektów trójwymiarowych, bazujemy na technologii BIM (Building Information Modeling). Daje to możliwość dostępu do wszelkich informacji o projekcie całemu naszemu zespołowi, w tym samym czasie. Dzięki temu efektywniej wykorzystujemy czas, tym samym dbamy o korzyści naszych klientów, przyspieszając finalizację powierzonych nam zadań. Dbamy o to, by wszystkie składowe projektu zostały zapisane w technologii trójwymiarowej – zarówno te konstrukcyjne, architektoniczne, jak i instalacyjne. Pozwala to na stworzenie jednolitej siatki informacyjnej, która finalnie generując pełne modele 3D, umożliwia nam na płynne powroty, przejścia oraz ponowne analizy wszystkich etapów budowy. Dzięki Technologii BIM nasza firma jest w stanie realizować projekty budowlane w sposób szybki, dokładny i bezpieczny przy zachowaniu wszelkich standardów stosowanych w nowoczesnym budownictwie.

Wieloletnie doświadczenie w budownictwie spotęgowało w nas potrzebę dokładnego sprawdzania wszelkich pomiarów, a modelowanie 3D pozwala nam na wirtualne testowanie wielu możliwych wariantów i rozwiązań, dzięki czemu jesteśmy w stanie wybrać te optymalne, bezpieczne i funkcjonalne, co ma również przełożenie na znaczącą redukcję ilości błędów w procesie projektowym. Całość naszych realizacji wykonanych na bazie modeli 3D ostatecznie zaprezentowana może zostać jako spójna i czytelna dokumentacja budowlana.

Etapy modelowania 3D w budownictwie

Doskonale wiemy, że każdy powierzony nam projekt budowlany jest inny i wymaga odmiennego podejścia oraz unikalnych rozwiązań, dlatego do każdego Klienta podchodzimy indywidualnie. Jednak, aby móc zarysować bazowe etapy powstawania modeli 3D w budownictwie, wyróżniliśmy poniższe punkty:

  1. Pomysł i stworzenie koncepcji – na początku zapoznajemy się z przedstawioną nam ideą i tworzymy realny plan działania, bazując na naszym doświadczeniu i Twojej wizji.

  2. Budowa elementów składowych – każdy projekt składa się z wielu elementów cząstkowych, których dobre zaprojektowanie zagwarantuje finalny efekt. Dlatego nawet najmniejszym z nich poświęcamy odpowiednio wiele uwagi, by mieć pewność, że dobrze spełnią one swoje zadanie i będą mogły stać się integralną częścią całości.

  3. Wizualizacja – połączenie wszystkich cząstek projektu w jedną, spójną całość jest kluczowym elementem naszych działań. Dzięki zobrazowaniu projektu jesteśmy w stanie zobaczyć ideę przygotowaną w wersji 3D.

  4. Stworzenie prototypu – konstrukcja wirtualnego modelu 3D, który sprawdzi współdziałanie wszystkich części składowych, jest jednym z najważniejszych etapów projektowania. Pozwala nam na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości lub wprowadzenie niezbędnych udoskonaleń. Dzięki temu jesteśmy w stanie uniknąć wielu problemów podczas realnego procesu budowy.

  5. Wdrożenie projektu w życie, czyli rozpoczęcie działań budowlanych na podstawie przygotowanej dokumentacji.

Jeżeli szukają Państwo firmy, która może zaoferować usługę modelowania 3D w budownictwie, Wibra Infrastruktura jest wyborem, którego nie będą Państwo żałować.

Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budownictwie przemysłowym, kolejowym czy wielkometrażowym. Z powodzeniem wdrażamy w naszą działalność nowe technologie, czego przykładem może być zastosowanie zaawansowanych modeli 3D w celu przyśpieszenia procesu budowy, optymalizacji jego kosztów oraz wyeliminowania możliwych błędów konstrukcyjnych już w fazie planowania. Nie uznajemy półśrodków. Nasz zespół składa się z wykwalifikowanej kadry, która pracuje na profesjonalnym sprzęcie i nowoczesnych technologiach, dzięki czemu jest w stanie realizować skomplikowane projekty budowlane.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej firmy!

 

geotechnika kraków 9

Zapoznaj się z naszą ofertą: