Co znajdziesz w naszym artykule?
- Czym jest przemysł 4.0.?
- Digitalizacja inżynierii przemysłowej
- Korzyści wynikające z digitalizacji w inżyneirii przemysłowej
Czym jest przemysł 4.0.?
Termin ten został pierwszy raz użyty podczas targów międzynarodowych Hannover Messe w 2011 roku. To właśnie tę datę uznaje się za początek czwartej rewolucji przemysłowej, czyli Przemysłu 4.0. Rewolucja ta polega na wykorzystaniu zaawansowanych technologii cyfrowych, które mają maksymalnie udoskonalić i uprościć inżynierię przemysłową, takich jak sztuczna inteligencja (AI) czy big data. Wiąże się również z systemem komunikacji oraz wymianą informacji, co w konsekwencji prowadzi do powstania inteligentnych maszyn oraz fabryk, opartych na integracji w procesie produkcyjnym. Przemysł 4.0. realnie zrewolucjonizował pracę, a przede wszystkim rolę człowieka w całym procesie.
Digitalizacja inżynierii przemysłowej
Digitalizacja w inżynierii przemysłowej polega na przekształcaniu rzeczywistości fizycznej na cyfrową, poprzez zastosowanie najnowocześniejszych narzędzi cyfrowych, wykorzystujących m.in. sztuczną inteligencję, czy szeroko pojętą cyfryzację produkcji. Jednym z filarów digitalizacji w inżynierii przemysłowej jest projektowanie wspomagane komputerowo, znane również jako CAD. Modelowanie 3D jest również wykorzystywane w naszej firmie WIBRA i ma szczególne miejsce w budownictwie. Poprzez tworzenie wirtualnych budynków oraz jego struktur fizycznych można zobaczyć jego wirtualną, finalną wersję. Pozwala to na wykrycie ewentualnych kosztownych błędów oraz ich korektę na początkowym procesie realizacji zadania. Modele 3D pozwalają przeprowadzać symulacje i analizy, np. w kwestii przepływu powietrza w budynku. Równocześnie dzięki technologii BIM (Building Information Modeling) cały zespół ma dostęp do wszelkich informacji o projekcie, co tworzy przejrzystą wymianę informacji. Inną formą digitalizacji w inżynierii przemysłowej są systemy sterowania maszyn, które pozwalają na automatyzację pracy, integrację z technologią BIM czy wykorzystywanie nawigacji satelitarnej. Digitalizacja tych procesów pozwala na zdecydowanie większą precyzję podczas wykonywanych zadań oraz minimalizowanie ryzyka ludzkich błędów (dzięki np. czujniku martwego pola).
Korzyści wynikające z digitalizacji w inżynierii przemysłowej
Automatyzacja niektórych procesów w ramach Przemysłu 4.0. przynosi szereg korzyści, zarówno dla firm, jak i dla klienta. Przede wszystkim digitalizacja tych procesów zwiększa efektywność produkcji, równocześnie redukując koszty – również związane z błędami na etapie początkowej realizacji. Równocześnie wiąże się to z oszczędzaniem czasu i paliwa poprzez dokładne oszacowanie i optymalizację ilości zużywanych materiałów. Jest to sytuacja szczególnie korzystna dla klienta, który w krótszym czasie może otrzymać w pełni dopracowaną usługę. Warto również zaznaczyć, że automatyzacja wiąże się ze zwiększeniem bezpieczeństwa pracowników fizycznych, m.in. poprzez system zatrzymywania się maszyn budowlanych w sytuacjach awaryjnych.
Digitalizacja w inżynierii przemysłowej jest ściśle powiązana z dynamicznym rozwojem sztucznej inteligencji – jest to proces, który trwa i nie jest możliwy do zatrzymania. Firmy, które wprowadzają najnowocześniejsze rozwiązania są najbardziej konkurencyjne i to one są cennymi graczami w przemysłowym sektorze gospodarczym.
Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą, jeśli poszukujesz firmy świadczącej wymienione usługi. Dzięki naszemu długoletniemu doświadczeniu możesz być pewien, że Twoje zadanie zostanie wykonane rzetelnie i z dbałością o najwyższą jakość.