rodzaje transportu budowlanego

Rodzaje transportu budowlanego

Najbardziej pracochłonną czynnością w budownictwie jest transport, który polega na przemieszczaniu różnego rodzaju materiałów i elementów budowlanych. W zależności od tego, co bierzemy pod uwagę, wyróżniamy różne rodzaje transportu budowlanego.

Klasyfikacja i charakterystyka transportu budowlanego

Biorąc pod uwagę położenie dróg transportu na placu budowy, wyróżniamy:

  • transport zewnętrzny – za jego pomocą, operując środkami dalekiego transportu, możemy dostarczyć materiały, półfabrykaty i konstrukcje do magazynów budowy, wytwórni pomocniczych, mieszczących się na placu budowy oraz nawet na miejsce robocze, np. dostarczenie mieszanki betonowej z zewnętrznej wytwórni na miejsce pracy. Transport zewnętrzny odpowiada również za wywóz i przywóz gruntu spoza terenu budowy oraz przewóz urządzeń technologicznych.
  • transport wewnętrzny – polega na dostarczaniu materiałów, półfabrykatów oraz konstrukcji budowlanych z magazynów i wytwórni pomocniczych, ulokowanych na placu budowy, do miejsc roboczych. Jest to przedłużenie transportu zewnętrznego, jednak bardziej zróżnicowane. Z powodu ograniczonej przestrzeni, do przewożenia materiałów używane są środki transportu bliskiego (np. ładowarki) i dalekiego. Zdecydowanie częściej niż w transporcie zewnętrznym, wykorzystywane są również drogi.

Ze względu na kierunek transportu, rozróżniamy jego 3 rodzaje: poziomy, pionowy i pochyły. Do transportu poziomego zaliczamy:

  • szynowy(normalnotorowy i wąskotorowy),
  • drogowy – samochodowy(samochody ciężarowe i dostawcze) oraz ciągnikowy(naczepy wywrotki i przyczepy),
  • wodny i powietrzny,
  • linowy.

Transport drogowy

Najczęściej stosowany jest transport drogowy, który ze względu na swoją ekonomiczność, najlepiej sprawdza się na dystansie 60-80km. Umożliwia on również dostarczanie materiałów na plac budowy bez dokonywania przeładunku, łatwe manewrowanie oraz możliwość dotarcia z ładunkiem bezpośrednio na miejsce pracy.

transport budowlany rodzaje

Transport pionowy

W transporcie pionowym, którego zadaniem jest przenoszenie ładunków od miejsca załadowania do miejsca wyładowania, używane są natomiast:

  • urządzenia chwytające, np. haki,
  • wciągniki – łańcuchowe z napędem ręcznym lub z napędem elektrycznym,
  • wciągarki,
  • wyciągi – budowlane, szybowe i masztowe,
  • żurawie – na podwoziu szynowym lub kołowym.

Transport pochyły

Ostatnim rodzajem kierunkowego transportu jest transport pochyły. Podobnie jak pionowy, znajduje zastosowanie głównie na placu budowy. Wykorzystuje się w nim pompy, którymi transportowany jest np. beton lub zaprawa.

Wydajność transportu budowlanego

Wydajność to podstawa w odpowiednim zaprojektowaniu organizacji transportu. Niezwykle ważne są odpowiednie obliczenia oraz dobór liczby i rodzaju środków. Działając jako firma od ponad 30 lat, wiemy, jak ważna jest odpowiednia logistyka. Świadczymy usługi m.in. z zakresu transportu budowlanego, stawiając na pierwszym miejscu rzetelność i terminowość. Jeżeli szukają Państwo doświadczonej i sprawdzonej na rynku firmy, zachęcamy do skorzystania z naszej oferty!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *