bim w modelowaniu 3d

Technologie wykorzystywane do modelowania 3D

Modelowanie 3D, czyli tworzenie i modyfikacja wirtualnych obiektów trójwymiarowych to metoda projektowania znajdująca szerokie zastosowanie w bardzo wielu różnych dziedzinach gospodarki. Wykorzystuje się ją m.in. w branży rozrywkowej, modowej, medycznej i produkcyjnej, jednak największe pole do popisu zyskuje w architekturze oraz budownictwie. Implementacja modeli 3D przy wykorzystaniu odpowiednich narzędzi pozwala na projektowanie, wizualizację, wymianę informacji oraz koordynację działań osób zaangażowanych w daną inwestycję na niespotykaną wcześniej skalę. Nic więc dziwnego, że coraz więcej firm związanych z branżą budowlaną, chcąc nadążyć za trendami i konkurencją, a także polepszyć jakość oferowanych przez siebie usług zaczyna wykorzystywać w swojej pracy technologię BIM oraz programy, które ją obsługują.

Czym jest technologia BIM

BIM (Building Information Modeling) to technologia pozwalająca na przedstawienie obiektów na bazie ich rysunków technicznych w formie trójwymiarowych modeli. Dzięki temu ich elementy widziane są wraz ze wszystkimi przestrzennymi szczegółami niemożliwymi do uchwycenia w rzucie 2D. Pozwala to m.in. na dokładne graficzne przedstawienie finalnego efektu budowy jeszcze przed rozpoczęciem faktycznych prac, dając zawczasu możliwość weryfikacji niektórych koncepcji, wykrycia błędów, a także wypróbowania wszystkich potencjalnych rozwiązań. Ze względu na możliwości wizualizacji przestrzennej BIM doskonale sprawdzi się również podczas rozbudowy lub przebudowy istniejących już obiektów, pozwalając na dokładną symulację wyniku wprowadzanych zmian.

modelowanie 3d

Cyfrowa dokumentacja budowlana

O skuteczności technologi BIM decyduje jeszcze inny istotny czynnik — możliwość gromadzenia ogromnej ilości informacji o każdej części składowej obiektu budowlanego. Dzięki temu powstaje wielka baza danych zawierająca m.in. szczegółowe opisy elementów konstrukcyjnych i wykorzystanych materiałów budowlanych dotyczące np. ich ceny, producenta, udzielonej gwarancji, właściwości fizycznych, numeru katalogowego itp. Zasób dostępnych informacji nie jest w żaden sposób ograniczony, więc ilość wprowadzanych danych zależy tylko od zapotrzebowania — skatalogowany może zostać właściwie każdy parametr. Pozwala to na uzyskanie natychmiastowej wiedzy dotyczącej najdrobniejszych szczegółów projektu oraz udostępnienie jej dowolnej osobie na każdym etapie prac związanych z daną inicjatywą. Wszystko to sprawia, że technologia BIM jest nie tylko doskonałym narzędziem do wizualizacji, ale również koordynacji działań poszczególnych specjalistów zaangażowanych w budowę, pozwalając także na dokładniejszy nadzór nad wszystkimi działaniami i znaczną optymalizację kosztów przedsięwzięcia.

Technologia BIM rewolucjonizuje budownictwo, jednak należy pamiętać, że same rozwiązania techniczne nie gwarantują jeszcze powodzenia inwestycji. Bez odpowiednio przeszkolonej kadry i kompetentnego zażądania nawet najbardziej innowacyjne metody nie przyniosą zamierzonego efektu lub ich potencjał nie zostanie w pełni wykorzystany. Warto więc zdecydować się skorzystanie z usług na profesjonalnej firmy budowlanej, która w umiejętny sposób łączy nowoczesne technologie z wieloletnim doświadczeniem.

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *